Take your pick of interactive workshops, case studies, panel debates and expert talks.


Explore the agenda below or click here if you'd prefer a PDF version.

9:00am

Registration and supplier showcase

10:00am

Chair’s opening remarks: setting the scene

Chair:

  • Kevin Williams

    Kevin Williams
    The Guinness Partnership

10:10am

Speakers:

  • Emma Speight

    Emma Speight
    North Star

  • Paul Jenkins

    Paul Jenkins
    Thirteen Group

Chair:

  • Kevin Williams

    Kevin Williams
    The Guinness Partnership

11:00am

Networking break and supplier showcase

11:30am

Breakout sessions (select one option)

Speakers:

  • Wayne Gethings

    Wayne Gethings
    Wrekin Housing Trust

  • Melissa Madjitey

    Melissa Madjitey
    Savills

Chair:

  • Jo Barrett

    Jo Barrett
    Thrive Homes

Speakers:

  • John Wallace

    John Wallace
    Metropolitan Thames Valley

  • Emma O’Shea

    Emma O’Shea
    Peabody

  • Cara Wiggins

    Cara Wiggins
    UK Ministry of Defence

Chair:

  • Steve Malone

    Steve Malone
    Procurement for Housing

Speakers:

  • Cynthia Brathwaite
    Ministry of Housing, Communities & Local Government

  • Robert Skeoch
    Ministry of Housing, Communities and Local Government (MHCLG)

Chair:

  • Victoria Moffett

    Victoria Moffett
    National Housing Federation

Speakers:

  • Jimmy Rogers

    Jimmy Rogers
    Castleton

  • Emma Richman

    Emma Richman
    Great Places Housing Group

12:15pm

Networking lunch and supplier showcase

1:15pm

Breakout sessions (select one option)

Speaker:

  • James Pargeter

    James Pargeter
    Greystar Europe

Chair:

  • Jo Barrett

    Jo Barrett
    Thrive Homes

Speakers:

  • Kirsty Bower
    Clarion Housing Group

  • James Cousins
    Engie

  • Sam Hazelton

    Sam Hazelton
    DW Support Services

Chair:

  • Steve Malone

    Steve Malone
    Procurement for Housing

Speakers:

  • David Watson
    L&Q

  • Sue Sutton
    Salix Homes

Chair:

  • Victoria Moffett

    Victoria Moffett
    National Housing Federation

Sponsored by:

2:10pm

Breakout sessions (select one option)

Speaker:

  • Amanda O’Donnell

    Amanda O’Donnell
    Torus

Chair:

  • Jo Barrett

    Jo Barrett
    Thrive Homes

Speakers:

  • Cathy Osborn

    Cathy Osborn
    Savills

  • Nick Carlisle

    Nick Carlisle
    Savills

  • John Kiely

    John Kiely
    Savills

Chair:

  • Steve Malone

    Steve Malone
    Procurement for Housing

Speakers:

  • Ann McLoughlin
    Innisfree Housing Association

  • Sumitra Gomer
    Waltham Forest Council

  • Thomas Fountain

    Thomas Fountain
    Clarion Housing Group

  • Malkit Sagoo

    Malkit Sagoo
    Platform Housing Group

Chair:

  • Emma Richman

    Emma Richman
    Great Places Housing Group

Speakers:

  • Jonathan Cox

    Jonathan Cox
    Anthony Collins

  • Ted Pearce

    Ted Pearce
    Orbit

  • Matt Willcox

    Matt Willcox
    Orbit

2:55pm

Networking break in the exhibition

3:30pm

Speakers:

  • Paula Heatley

    Paula Heatley
    Peabody

  • Rose Bean
    Yarlington Housing Group

4:10pm

Speaker:

  • Matt Lindley

    Matt Lindley

5:10pm

Chair's closing remarks

Chair:

  • Kevin Williams

    Kevin Williams
    The Guinness Partnership

5:15pm

Networking drinks in the exhibition

Ricoh Arena Stadium tours (limited availability)

6:00pm

8:30am

Speaker:

  • Daniel Owens

    Daniel Owens
    Plentific

9:00am

Registration and supplier showcase

9:30am

Chair’s opening remarks

Chair:

  • Kevin Williams

    Kevin Williams
    The Guinness Partnership

9:35am

Speakers:

  • Emma Richman

    Emma Richman
    Great Places Housing Group

  • Brent O’Halloran

    Brent O’Halloran
    The Hyde Group

  • Sarah Davies

    Sarah Davies
    Pennington

10:20am

Networking break in the exhibition

11:00am

Breakout sessions (select one option)

Speakers:

  • Dave Potts
    HouseMark

  • Mike Williams

    Mike Williams
    Procurement for Housing

Chair:

  • James Prestwich

    James Prestwich
    National Housing Federation

Speakers:

  • Aleksander Gil

    Aleksander Gil
    BM3

  • Jayne Lombardi

    Jayne Lombardi
    Orbit

  • James Banner
    Orbit

Chair:

  • Emma Richman

    Emma Richman
    Great Places Housing Group

Speakers:

  • Carl Brazier

    Carl Brazier
    City of Stoke-on-Trent

  • Steve Wilson

    Steve Wilson
    Unitas Stoke-on-Trent

Chair:

  • Steve Ellard

    Steve Ellard
    Beyond Housing

Speaker:

  • David Freedman

    David Freedman
    Huthwaite

11:45am

Networking break in the exhibition

12:15pm

Breakout sessions (select one option)

Speakers:

  • Dr Gemma Burgess

    Dr Gemma Burgess
    University of Cambridge

  • Tina Barnard

    Tina Barnard
    Watford Community Housing

Chair:

  • James Prestwich

    James Prestwich
    National Housing Federation

Speaker:

  • Michael Newey

    Michael Newey
    Broadland Housing

Chair:

  • Tommy Collins
    National Housing Federation

Speakers:

  • Jesse Meek

    Jesse Meek
    Sovereign

  • Mike Victory-Rowe

    Mike Victory-Rowe
    Box Rocket

Chair:

  • Steve Ellard

    Steve Ellard
    Beyond Housing

Speakers:

  • Sarah McClelland
    Great Places Housing Group

  • Rasheed Turabi
    Inenco

1:00pm

Networking lunch and supplier showcase

Business and bricks - building the housing association of the future with LEGO

2:00pm

Speakers:

  • Sarah Daly
    SD21

  • Lynne Sullivan OBE

    Lynne Sullivan OBE
    Good Homes Alliance

2:45pm

Speakers:

  • Helen Collins

    Helen Collins
    Savills

  • Samia Badani

    Samia Badani
    Notting Dale Residents Advisory Board

  • Jim Bruckel

    Jim Bruckel
    Yarlington Housing Group

  • Robert Gilham

    Robert Gilham
    whg

3:30pm

Chair's closing remarks

Chair:

  • Kevin Williams

    Kevin Williams
    The Guinness Partnership

Farewell drinks reception in the exhibition